MT VE AT LASTİK NEDİR? FARKLARI NELERDİR?

Off Road lastik seçimi bir Off Road aracı için en önemli konuların başında gelmektedir.

En büyük Off Road lastiği almanız her zaman çok iyi sonuçlar alacağınız anlamına gelmemektedir. Off Road aracı için lastik seçiminde yükseklik ve genişlik tahminlerinizden daha fazla önem taşımaktadır. Geniş Off Road lastik seçimi görsel olarak sizi tatmin edebileceği gibi gerek arazide gerekse düz yolda dez avantaj sağlaması da mümkündür.

MT Off Road lastiGi

MT Off Road lastiği ve AT Off Road lastiği olarak bilinen Off Road lastik türleri, MT Off Road lastikleri adından da anlaşılacağı gibi “mud terrain” zor koşullar için üretilmiş lastik türleridir. Çamur, kaya, toprak gibi zeminlerde oldukça başarılı sonuçlar elde edebileceğiniz MT Off Road lastikleri düze asfalt yollarda ise başta ses olmak üzere çok keyif vermemektedir. Hız olarak AT Off Road lastiklerine nazaran daha az sürat önerilmektedir.

AT Off Road lastiGi

AT Off Road lastiği, all terrain açılımında, adında da anlaşılacağı gibi tüm arazi koşullarında kullanılacak lastik çeşitlerindendir. Fakat bir AT Off Road lastiği ile zor şartlarda Off Road yapmanız pek mümkün değildir. Kuru zeminde, yaz aylarında daha çok amatör Off Road yapmak istiyorsanız kullanabilirsiniz. Çamur ve kay tırmanışlarında ise başarılı sonuçlar beklenmemektedir. Hız olarak AT Off Road lastikleri MT Off Road lastiklerine göre daha fazla sürat yapabilme imkanı tanımaktadır. Asfalt zeminde daha az ses ve daha iyi tutunma elde edebileceğiniz AT lastikleri günümüzde daha çok mini suv araçlarda kullanılmaktadır.

Off Road araçlarında MT lastik seçimi, lastiği üreten ve hedef kitlesi olan ülkelere göre de değerlendirilmelidir. Bir Amerikan Off Road lastiği ağır araçlar için üretildiğinden bir Japon aracı için pek doğru karar olmayacaktır. Ortalama 3 ton ağırlığında olan bir Amerikan Off Road aracı için üretilen MT lastik, 1.5 ton ağırlığındaki Japon arazi aracı için sert kalacak, aracın kullanımında rahatsızlıklar doğuracaktır.

Bir çok Off Road aracı sahibinin düşük hava da kullandığı lastikler aslında yapılmaması gereken bir işlem olduğu, kaldı ki bir Amerikan MT Off Road lastiği kullanılması durumunda lastik havalarını daha da düşürme gereği hissettirecek, yapılması önerilmeyen işlemin daha fazlasını yapmalarına neden olacaktır. Bunun sonucunda zor şartlarda jant üzerinden çıkan lastiklerle karşılaşmaları mümkün olacaktır.

Günümüzde Off Road araçlarında MT lastik seçimleri 33″ ve 35″ MT lastik olarak tercih edilmektedir. 

Yollardaki MT lastikleri

Dürüst olalım, MT sınıfı lastikler yüksek hızlı asfalt yarışlarına uyarlanmamıştır. Otoyoldaki davranışları doğal olarak AT lastiklerinden daha kötü. Tüm MT lastiklerinin dişlerine dikkat edin. Öğeler arasında büyük mesafelere sahip, kaba, derin, “dişlek”. Bütün bunlar kir ve zayıf topraklarda iyi bir kavrama sağlar, ancak asfaltta, böyle bir sırt yapılandırması sadece sürüş özelliklerini düşürür. Belirgin “dama” ve aralarındaki büyük mesafe nedeniyle, MT lastiklerinin asfalta yapışması, önceden düşünülmüş AT lastiklerine kıyasla oldukça küçüktür. Aynı sebepten ötürü, MT-lastikleri daha uzun bir durma mesafesine sahiptir (özellikle ıslak asfaltta). Yüksek profil nedeniyle (yol dışı iyi), bu tür lastikler aracın viraj alma davranışını olumsuz yönde etkileyen “parçalanma” eğilimindedir. “Dişlek” sert yüzeylerde sürüldüğünde paslanır. Ek olarak, “kötü” lastikler AT’den daha yüksek yuvarlanma direncine sahiptir ve bu da yakıt tüketimini arttırmaktadır. MT lastikleri genellikle daha sıkıdır, bu da daha az sürüş konforu demektir. Küçük bir temas yaması asfaltta daha fazla kauçuk aşınmasına neden olur, ancak “hızlı sürüş” göreceli bir kavramdır. Birçok MT lastiği tavsiye edilen 120 ve 140 hız limitine ve hatta 160 km / s hıza sahiptir, ancak yüksek hızlarda MT’de sürülen otomobil hedefe yönelik bir mermi gibi olur. Bunu yönetmek gerçek, ama rahat ve her zaman güvenli değil.

Off-road MT lastikleri

Yol dışı MT otobüsleri için geliştirilmiştir. İki özdeş makineyi karşılaştırırsak, AT ve MT-bus’larda saklanırsak, fark barizden daha belirgin olacaktır. Şaşırmayın ki, araba ayarının doğru tekerleklerin takılması ile başladığını söylemeleri şaşırtıcı değil. AT-lastikleri üzerindeki aracın sahibinin çılgınca “geminin hayatta kalabilmesi için savaşacak” olması durumunda, MT-jantlarındaki arabanın sürücüsü neredeyse hiçbir engel görmeden geçecek. Seyrekleştirilmiş bir sırtı olan lastikler, çamurda bir vapur kürek çarkı gibi çalışır – araç yeterli bir kavrama olana veya bir yumru olana kadar “yüzer”. Sırttaki elemanlar arasındaki büyük mesafe, tekerleğin kirden kendiliğinden temizlenmesine katkıda bulunur ve araç daha uzun sürer. Bu lastik Süper Swamper TSL Bogger (bkz. Fotoğraf), aşırı lastikler kategorisine ait. Bu tür tekerleklerde asfalta gitmemek daha iyidir (manyak olmasına rağmen). çok hızlı aşınırlar, aşırı sert ve iğrenç bir şekilde yüksek hızlarda kontrol edilirler. Çamur lastiği içindeki basıncı düşürmek, büyüklük sırasına göre geçirgenliği arttırır. Araba bir tank gibi olur. Sadece keskin manevralar yapmayın ve gaza gereksiz yere keskin bir şekilde bastırın – sökülmesi için büyük bir şans var. Genel olarak bir gaz pedalı ile çalışmak daha iyidir, çünkü Zayıf topraklarda, döner lastikli ekskavatör gibi dişli lastikler, çok hızlı bir şekilde kendi başlarına delikler kazar, bu da otomobilin yerde bir köprü veya tüm göbekle uzanması gerçeğine yol açar.

Ne seçilir: AT veya MT?

Aracınız esas olarak asfalt üzerinde hareket ediyorsa ve karşılaştığınız ana geçilmezlik, sadece bir Nissan Micra veya Hyundai Getz’i tutabilecek hafif kırılmış bir primer ise, AT lastikleri sizin için yeterlidir. Sık sık balık tutmaya, avlanmaya ya da seyahat etmeye giderseniz, karşılaşacağınız yolun durumunu tahmin etmek zor olduğunda, en iyi seçenek MT olacaktır. Eğer cüzdan izin verirse, garajda disklerin üzerine doğrudan otomobilin üzerine zorlu yarışların önünde ve çoğu zaman AT’ye devam edecek olan ayrı bir MT-kauçuk seti koymak makul olacaktır. Eğer maceracıysanız ve yarın nereye taşınacağınızı asla bilmiyorsanız, MT lastiklerini kullanmak daha iyidir. Ama sonunda, hala karar veriyorsun. Sadece dört tekerlekten çekiş ömrünün ilk gününden itibaren çamur lastikleri kullandım. Genç maksimalizm, yarım ölçütle başlamama izin vermedi ve hemen gururlu bir endekse sahip lastikleri seçti. Çamur arazisi. Yıllar geçtikçe birkaç kilometre değil, etrafımdaki herkes beni sürekli ikna etse de, seçimimden hiç pişman olmadım. MT  Bu tam bir yanlış anlaşılmadır, çünkü yine de hepimiz çoğunlukla asfalt ve yollarda, sadece son “birkaç kilometre” i kullanıyoruz. Yani, “gezgin” gözleri için yeterli lastiklere sahip. Tüm terrianve çamur sayesinde zincirleri takabilir veya vinci kullanabilirsiniz.